2020
|
UvatervMűszaki Közlemények 1969-1990 |
|
Szabványtervek |
1. Hogyan került a hídépítés területére?
2. Melyek voltak hidász szakmai tanulmányának jelentős állomásai?
3. Kik voltak munkássága során fő kollégái, segítői? Kik voltak életre szóló mesterei?
4. Milyen jelentős munkákban vett részt, mely alkotásokat tekinti fő művének?
5. Mit üzen, mit kíván a most felnövekvő hidász nemzedéknek?
Hosszú előkészítés után megjelent és elektronikusan is elérhető a Lánchíd füzetek 20. kötete, amely 2018. júniusban jelent meg. A kötet tartalmazza Dr. Tóth Ernő teljes irodalmi gyűjteményét. E különleges antológia a versektől a prózán át a népdalok és filmek világán keresztül összesen 553 szemevlvényt tartalmaz. A kiadványt dr. Imre Lajos 88 ecsetrajza illusztrálja. Terjedelme 512 oldal.
Közreadjuk az Uvaterv szakmai lapjában megjelent hidász és hídszerkezetekhez kapcsolódó témájú szakcikkeit. Így a válogatásban több mint 230 cikk elérhető nem csak a hídépítés, hanem a metróépítés, geodézia, alapozás témakörében is.
*
UVATERV MŰSZAKI KÖZLEMÉNYEK 1969-1990
Megjelent A Dunai új hídjai 2010-2018 című kiadvány, Gyukics Péter fotóművész legújabb könyve!
A Duna hídjai – A Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig c. könyv 2010-ben jelent meg három nyelven (Black Forest to the Black sea, illetve Donaubrücken - vom Schwarzwald bis zum Schwarzen Meer). Az impozáns kiadvány szerzői: Gyukics Péter - dr. Träger Herbert - dr. Tóth Ernő.
Azóta 14 új híd épült a Duna teljes hosszán. A magyar szakaszon pedig folyamatban van egy új híd építése (Komárom) és további öt híd van közeli-távoli tervbe véve. Gyukics Péter ezért elkészítette kiegészítő kötetként az új hidakat bemutató kiadványt.
A méret, a szerkezet és a grafikai megjelenés A Duna hídjai című könyvével megegyezik.
~
A kiegészítő kiadvány jellemzői:
44 oldal, 14 új Duna-híd, 3 új magyarországi Duna-híd terve, 3 tervezett magyarországi Duna-híd terve, egy világszínvonalú magyar közlekedéstörténeti teljesítmény: a Gombosi vasúti gőzkomp, amelynek híre a maga idejében a Szuezi-csatornáéval vetekedett, továbbá hat magyar hídtörténeti évforduló, a kiadvány végén tájékoztató térkép.
A háromnyelvű hídalbum és a kiegészítő kötet megvásárolható a kiadónál (Yuki Studió Bt.)
A Hidászokért Egyesület szeretettel hívja az érdeklődőket a 2018. évi Hidász Napokra! Időpont: 2018. június 6-7-8. Helyszín: Hotel Azúr Siófok**** (8600 Siófok, Erkel Ferenc u. 2/c http://www.hotelazur.hu/)
A jelentkezés a www.hidasznapok.hu honlapon keresztül lehetséges! A jelentkezés határideje 2018. május 25. (péntek). A részvételi díjról, a szállás és az étkezés költségeiről információ a honlapon található!
A gyönyörű helyszínen megrendezett konferencián változatos és tartalmas előadásokat hallhatnak. Válogatás a témakörökből: Innováció, technológia; Hídtörténet; Új építésű hidak Magyarországon; Külföldi hidak; Vasúti és közúti hidak. Átadják a Clark Ádám Életműdíjat, az Év Hidásza díjat, és az év tervezője, kivitelezőjeés hídfenntartója díjakat.
Hosszú előkészítő munka után honlapunkról elérhető a Közlekedésépítési Szemle 61 évfolyama. Az építőmérnöki szakma meghatározó lapja utoljára 2011-ben jelent meg.
A „Szemle” a hatvan év alatt többször nevet váltott az alábbiak szerint: 1949-1950 Magyar Közlekedés Mély-és Vízépítés (előzmény lap), 1951-1982 Mélyépítéstudományi szemle, 1983-1995 Közlekedésépítés- és mélyépítéstudományi szemle, 1996-1999 Közúti közlekedés- és mélyépítéstudományi szemle, 1999-2008 Közúti és mélyépítési szemle, végül 2009-2011 Közlekedésépítési szemle.
A közzététel során cél a könnyű és gyors elérhetőség volt, mivel alig néhány helyen lelhető fel teljes körűen a Szemle, a benne megjelent írások pedig óriási segítséget adhatnak a ma dolgozó mérnököknek is. A 2000-ig megjelent számok oldalanként kép formátumban érhetőek el (2001. évi digitalizálásból), a 2001-től megjelent számok pedig PDF-ben tölthetőek le - ezek közül a 2003/7. szám utániak megtalálhatóak a szemle.sze.hu oldalon is.
Tovább a Szemle teljes adatbázisába
A 2009-ben megrendezett jubileumi, 50. Hídmérnöki Konferenciára a korábban szokásos megyei hídtörténeti kötet helyett két jubileumi könyv készült el, melyet a részvevők kézhez kaptak. Most ezt a két könyvet tesszük közzé kereshető PDF formátumban elektronikus gyűjteményünkben.
Dr. Tóth Ernő: Az 50 Hídmérnöki konferencia 1962-2009 című gazdagon illusztrált kiadvány (176 oldal) összefoglalást ad az elmúlt 50 konferenciáról és azok összegyűjtött iratairól.
Dr. Tóth Ernő szerkesztésében a teljes magyarországi szakaszt feldolgozó, Duna-hídjaink című könyv jelent meg (276 oldal). Részletes hídleírást tartalmaz a 20 Duna-főági, valamint a 12 Duna-mellékági hídról. A hídleírásokat „Összefoglalók és érdekességek” címmel szubjektív nézőpontú rövid fejezetek egészítik ki, amelyek a Duna-hidak történetének egy-egy morzsáját ismertetik. Óriási munkát tartalmaz a több mint 250 hidászmérnök rövid életrajza, valamint a gazdag, 1068 irodalmi hivatkozás.
HÍDBONTÁS
A régi vásárosnaményi II. Rákóczi Ferenc Tisza-híd bontása 2013-ban
2013-ban a régi, kiváltott híd bontásával folytatódtak a munkálatok Vásárosnaményban. A régi szerkezet teljes elbontása után 2013. június 21-én befejeződött az új híd építése.
A híd melletti emléktábla itt olvasható.
Egyik legjelentősebb aktuális hídépítés hazánkban az új vásárosnaményi II. Rákóczi Ferenc Tisza-híd Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
Az új híd építéséről honlapunkon rendszeresen beszámolunk néhány fényképpel, közreadva a híddal kapcsolatosan megjelent tanulmányokat, jelentéseket.
A Tisza-hídról összegyűjtve közreadjuk a Lánchíd füzetben eddig megjelent tanulmányokat.
Havi fényképes beszámolók és adatok, cikkek:
|
2012 októberében különleges hídalbum jelent meg a szlovák hidakról. A szerző, Ing. Peter Paulik, PhD. a pozsonyi STU egyetem oktatója, motorral bejárva az országot végigfényképezte a hídállományt.
A könyvben bemutatja a közúti hidak mellett a vasúti hidakat, gyalogos hidakat, kerékpáros hidakat, közmű hidakat, felhagyott hidakat és egykori, elpusztult hidakat is.
A kiadványról ízelítőt ad a szerző szlovák nyelvű honlapja: www.mostynaslovensku.sk, illetve megtekinthető mintaként a könyv négy belső oldala is.
A könyvön keresztül egy rendkívül színes és változatos hídállományt ismerhetünk meg, sok-sok különleges, egyedi megjelenésű, esztétikailag igényesen kialakított szerkezettel, a magyar állománynál lényegesen változatosabb formavilággal.
Közös történelmünk tükröződik a határhídjainkon túl több régi hídnál, archív felvételen és hídtörténeten is.
A keménytáblás könyv mérete 28x22 cm, terjedelme 272 oldal. 250 híd, 492 színes fénykép, 176 archív felvétel, számos hídrajz.
A könyv ára 25 Euro. Megrendelhető a szlovák nyelvű adatlapon keresztül, illetve a szerzőnél. 2012. november 25.
100 éve született
Apáthy Árpád (1912 – 1995)
A Sopronban 2012. szeptember 18-19-én megrendezett Hidász Napokon dr. Tóth Ernő tartott megemlékező elődást a minisztériumi Hídosztály egykori vezetőjéről Apáthy Árpádról, születésének 100. évfordulója alkalmából.
A megemlékezéshez kapcsolódva honlapunkon digitálisan közreadjuk Apáthy Árpád publikációit, valamint pályafutásáról készített nekrológot és életrajzot.
A szakcikkeket és tanulmányokat a digitalizálás ütemében válnak elérhetővé.
2012. október 21.
Szabadszereléses és szabadon betonozott hidak üzemeltetési tapasztalatai
Az 1989. novemberben készített tanulmány szerzői: Reviczky János, Vörös József és Maláta Mihály, a munka szakértői Galgóczi József és Bartyik Endre. A színes képekkel illusztrált kézirat terjedelme 88 oldal.
Mivel e nehezen hozzáférhető, néhány példányban készült összegzés e hidak ismert problémaköre miatt többeknek is érdekes, tanulságos lehet, PDF formátumban közreadjuk a digitális szakkönyvtárunkban.
2012. június 28-án dr. Tóth Ernőt 75. születésnapján köszöntötték kollégái és tisztelői a Makadám Klubban.
Dr. Tóth Ernő köszöntésére a váci Gombás-patak-hídról készített kerámia mellett egy meglepetéskötet készült, amely az elmúlt években készített hidász irodalmi gyűjtésének kis szeletét tartalmazza.
Ernőnek a műszaki kérdések mellett mindig volt figyelme, nem sajnálta az időd a hidak igényes esztétikai megjelenésére, építészeti megformálására, képzőművészeti megörökítésére, festmények, grafikák, plasztikák, emléktárgyak formájában. Külön kutatta a hídneveket, amelynek köszönhetően ma ismét reneszánszát éli hídjaink elnevezése. Gyűjtötte a hidak irodalmi előfordulásait versekben, elbeszélésékben. Ez utóbbi, több mint 500 oldalas kéziratából válogattuk a meglepetéskötet tartalmát a szűkös terjedelmi lehetőségeinken belül, tudta nélkül, szubjektív szempontok alapján.
Szerteágazó mérnöki munkássága során mindig is kiemelt helyen volt a szakirodalom művelése, melynek tanúsága több mint 300 írása. Támogatta is a hidász munka megörökítését mérnök kollégák írásra ösztönzésével, bibliográfiák és gyűjteményes kötetek összeállításával. Mindezt méltán tükrözi publikációinak jegyzéke.
Nyugdíjba vonulása óta is töretlenül segíte a hazai közúti hidász szakszolgálat irányítását. Külön említést érdemel megyei hídtörténeti könyvsorozata, amelyben a 19 megyéből 16 megjelent – reméljük sikerül munkáját befejezni a hiányzó három kötet elkészítésével.
A Hidak az irodalomban című meglepetéskötetet elérhető elektronikus formában a digitális hidász szakkönyvtárunkban.
(2018-ban megjelent a Hidak az irodalomban teljes gyűjteménye is a Lánchíd füzetek sorozat 20. tagjaként.)
Vasúti Hidász Találkozó volt Pécsen
Megtartották a VIII. Vasúti Hidász Találkozót Pécsen 2012. május 30. és június 1. között. A hagyományosan más-más vasúti igazgatósághoz látogató konferencia sorozaton elhangzott több mint 30 előadás megjelent a Sínek Világa különszámában.
Az elhangzott színes beszámolók alapján számos nagy fejlesztés várható a közeljövőben megbízást és munkát adva a hidász tervezőknek és kivitelezőkne